PEELINGI CHEMICZNE (MEDYCZNE)
PEELING to usunięcie defektów kosmetycznych i/lub zmian powstałych w przebiegu chorób i w procesie starzenia, zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej, poprzez przyspieszoną i kontrolowaną formę eksfoliacji (złuszczenia) komórek. Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry.
Ze względu na głębokość działania możemy podzielić peelingi na: bardzo powierzchowne, powierzchowne, średniogłębokie i głębokie.
Peelingi chemiczne, a starzenie:
Eksfoliacja chemiczna umożliwia stymulację histologiczną i ultrastrukturalną skóry, odnawiając naskórek i remodelując mikroarchitekturę skóry właściwej. Prowadzi to między innymi do:
- wzrostu gęstości włókien kolagenowych,
- wydłużenia włókien sprężystych,
- wydłużenia i zmniejszenia fragmentacji włókien sprężystych,
Tworzenie się i odnowa kolagenu następuje 14- 90 dni po zabiegu. Dłużej i w mniejszym stopniu odbudowują się włókna sprężyste.
Korzystne zmiany w przebudowie skóry zauważalne są jeszcze po 4-6 miesiącach po zabiegu złuszczania. Powrót do stanu wyjściowego (przed serią zabiegów złuszczania) następuje po około 12 miesiącach.
Widocznym efektem działania na skórze jest poprawa kondycji skóry poprzez:
Przygotowanie do zabiegu:
Zalecenia ogólne po peelingu chemicznym:
Częstotliwość wykonania zabiegu:
- Ilość zabiegów i odstępy między zabiegami uzależnione są od rodzaju i stężenia kwasu, oraz substancji pomocniczych stosowanych w trakcie jak i po zabiegu.
- Najczęściej peelingi wykonywane są w seriach. Takie działanie wywiera istotny wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, działa odmładzająco, likwidując oznaki starzenia się skóry takie jak przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.
- Polecamy również peelingi chemicznego jako zabieg jednorazowy w celu odświeżenia, oczyszczenia skóry i nadania jej zdrowego wyglądu.
- Bardzo dobre efekty terapeutyczne można uzyskać poprzez łączenie peelingu mechanicznego (mikrodermabrazji) oraz chemicznego (kwasów).
- Obecnie, aby poszerzyć działanie kwasów i wzmocnić ich oddziaływanie na poszczególne problemy, klasyczne substancje do peelingu chemicznego uzupełniane są różnego typu związkami.
- Również po peelingu polecamy aktywne substancje w postaci nakładanej maski, lub kremu, olejku, które mają za zadanie wzmocnić efekt działania kwasów lub złagodzić przyspieszyć regenerację skóry po zabiegu.
Wskazania
- Uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry
- Odświeżenie, rozjaśnienie wygładzenie i dotlenienie skóry, redukcja drobnych zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry
- Zmiany chorobowe skóry: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy
- Powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe i poszerzone pory.
- Skóra tłusta, rozszerzone pory
- Zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe
- Przebarwienia (pozapalne, posłoneczne, hormonalne, plamy barwnikowe)
- Powierzchowne blizny zanikowe
- Rozstępy skórne.