
Botoks
LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
Botoks jest wykorzystywany w leczeniu nadmiernej potliwości – jest on bezpośrednio wstrzykiwany w obszar pach lub w inne wybrane miejsce. Powstrzymuje działanie nerwów, które połączone są z gruczołami wydzielania zewnętrznego. W efekcie wydzielanie potu zostaje zahamowane.
JAK WYGLĄDA ZABIEG?
W zależności od obszaru na którym będzie stosowana kuracja procedura trwa 10 do 20 minut i polega na kilku drobnych wstrzyknięciach. U pacjentów może wystąpić pewny minimalny dyskomfort związany z zastrzykami igłą. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i możliwość powrotu do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.
KIEDY MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ EFEKTÓW ZABIEGU?
Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach i utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie zalecane jest powtórzenie terapii w celu podtrzymania efektu.
JAK POSTĘPOWAĆ PO ZABIEGU?
Zabieg na ogół nie pozostawia śladów. Zdarza się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie. Po zabiegu możesz wrócić do pracy i codziennej aktywności. Tuż po zabiegu powinno się zadbać o ograniczenie ruchów mięśni, graniczących z tymi w które preparat był wstrzykiwany.
CZY ZABIEG JEST BEZPIECZNY?
Botox jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metoda spłycania zmarszczek wykorzystująca toksynę botulinową typu A należy do najbezpieczniejszych. Działa bowiem wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu.
PRZECIWWSKAZANIA
Bezwzględne:
· zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
· nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
· stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: (aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna)
· miejscowe infekcje skóry
· ciąża, okres laktacji
Względne:
· zaburzenia krzepnięcia
· stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)
Przed zabiegiem należy powiadomić lekarza o przyjmowanych preparatach farmakologicznych bądź lekach.